Żyć Liturgią

Nasz redakcja tworzona jest przez kleryków zainteresowanych bogactwem skrywanym w liturgicznym skarbcu Kościoła. Naszym opiekunem jest Ksiądz Kanclerz Piotr Grzywaczewski. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi ostatnio tekstami!

Drodzy Czytelnicy!

Z radością i dumą oddajemy w Wasze ręce kolejny numer „Żyć Liturgią”. Mimo wciąż trudnych warunków czas nie zwalnia i my także nie zamierzamy, dlatego dzięki wysiłkom naszej drogiej Braci Kleryckiej i naszego Opiekuna powstało czasopismo które macie w rękach.

W aktualnym numerze zajęliśmy się między innymi rokiem św. Józefa ogłoszonym przez Papieża Franciszka oraz odpustami jakie z sobą niesie. Dzielimy się z Wami także przemyśleniami na temat ostatnich newsów z Watykanu – rezygnacji złożonej przez kardynała Saraha z posady prefekta Kongregacji oraz listu „Spiritus Domini”.

Nie mogło zabraknąć także akcentu położonego na bliższe nam rejony. Byliśmy wszakże świadkami ważnych dla Płocka wydarzeń – 90 rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego oraz wydania opracowania Pontyfikału Płockiego I.

Mając nadzieję na pozytywny odbiór naszej pracy życzymy dobrej lektury!

Kl. Cezary Jasiński

W najnowszym numerze!

Rok Świętego Józefa
w liturgii

W trwającym Roku Świętego Józefa, warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć miejsce tego wyjątkowego Patrona w liturgii. Co wnosi w naszą codzienność ten cichy i często niedoceniany Święty?

Hurr Durr* kobieta
w prezbiterium?!

W Niedzielę Laetare 14 marca 2021 roku braliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której bracia z kursu trzeciego i czwartego z rąk bp. Damiana Bryla otrzymali posługi lektoratu i akolitatu. Jeszcze do niedawna były to w wyobrażeniu wielu ludzi jedynie męskie posługi, a często w podświadomości przeważał głos, że zarezerwowane są ściśle dla kleryków, którzy to przecież przyjmują je jako przygotowanie do kapłaństwa.

„Incipit ordo…"

„Rozpoczyna się obrzęd…” takimi słowami przywitał mnie ostatnio literacki biały kruk, który wielkim szczęściem wpadł mi w ręce. Istna perełka związana z naszą diecezjalną ziemią, a mianowicie Pontificale Plocense I, bo o nim tutaj mowa, a dokładnie o jego opracowaniu i tytanicznej pracy, która została wykonana przy badaniach. Jest to najstarszy kompletny pontyfikał w polskich zbiorach. Ale nie uprzedzajmy wydarzeń…

I wiele więcej!

Pobierz najnowszy numer

19 listopada 2021

„Żyć Liturgią” – format .pdf

Skład redakcji:

Ks. Kanclerz Piotr Grzywaczewski – opiekun redakcji

Cezary Jasiński – redaktor naczelny i techniczny

Karol Frankowski

Sebastian Trędowicz

Radosław Pilśnik

Wiktor Rękawiecki

Paweł Klicki